Witaj na stronie Szkoły Podstawowej w Rychlikach im. Janusza Korczaka| z oddziałami przedszkolnymi. ****** Ubezpieczenie NNW na rok szkolny 2019/20. - (szczegóły zakładka "Dla rodzica i ucznia " )*****

Aktualności

19 grudnia 2019 14:54 | Aktualności

Zagrożenia wynikające z użytkowania Internetu


      Internet to potężne możliwości zarówno te wysoce pozytywne jak i te wysoce zagrażające, o których zostali poinformowani rodzice uczniów naszej szkoły podczas spotkania z rodzicami. Prelekcję z zakresu uzależnień od Internetu i cyberprzestrzeni przedstawiła Pani Marcelina Tatarynowicz z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Pasłęku.

Rady dla rodziców dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci

Drodzy Rodzice – Internet to jedno z najważniejszych mediów  ma wiele zalet, niestety może być wykorzystywany również do szkodliwych, złośliwych czy przestępczych działań. Na zagrożenia występujące w Sieci narażone są przede wszystkim dzieci.

Dlatego szczególnie ważną rolę odgrywają rodzice i opiekunowie najmłodszych, którzy mogą i powinni być dla dziecka nauczycielami  w zakresie korzystania z Internetu.

1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i młodzieży stron.

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i  czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać

3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.

4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.

5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.

6. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.

7. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści.

 

Ważne i przydatne strony  mające na celu pomoc rodzicom i uczniom bezpieczne korzystanie z internetu.

 

www.dzieckowsieci.pl

 

– portal kampanii “Dziecko w Sieci” promującej zasady bezpiecznego korzytania z Internetu; wsród zamieszczonych materiałów znajdują się scenariusze zajęć dotyczące bezpieczeństwa w Internecie i zjawiska cyberprzemocy oraz filmy edukacyjne z tego zakresu;

 

www.sieciaki.pl

 

– portal dla dzieci prowadzony przez FDN, promujący zasady bezpiecznego Internetu; 

www.dzienbezpiecznegointernetu.pl

 

– strona Dnia Bezpiecznego Internetu;

 

http://www.helpline.org.pl/ – strona projektu, którego celem jest pomoc młodym  Internautom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych. 

www.saferinternet.pl – polska strona programu Komisji Europejskiej: Safer Internet, w ramach którego działa helpline.org.pl;

www.dyzurnet.pl – trafiłeś na nielegalne treści w Internecie? Zgłoś anonimowo.

http://www.bezpiecznaszkola.com.pl – o bezpiecznym Internecie, klasyfikacja zagrożeń, słownik pojęć, skaner online, gry i konkursy, szkolenia, porady i wskazowki dla rodziców.

www.kidprotect.pl– portal Fundacji Kidprotect, cenne źródło wiedzy o zagrożeniach w Internecie.

akademia.nask.pl/pliki/2-jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf

www.dzieckokrzywdzone.pl – portal wiedzy o problemie krzywdzenia dzieci;

www.cert.pl strona CERT Polska (Computer Emergency Response Team) – zespołu reagującego na zagrożenia i incydenty w sieciach komputerowych; serwis oferuje m.in. statystyki przyjmowanych zgłoszeń i podejmowanych interwencji, informacje techniczne dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

W ramach kampanii „Nasze dzieci w sieci“ popularne osoby opowiadają rodzicom o różnych rodzajach zagrożeń i zachęcają do zadbania o bezpieczeństwo dzieci online. Spotom towarzyszą reportaże z planu oraz filmy eksperckie skierowane do rodziców

“Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie” zostało zawarte przez 12 Sygnatariuszy-Założycieli.

Jego podstawowym celem jest budowa szerokiej koalicji na rzecz edukowania rodziców, opiekunów i dzieci korzystających z Internetu o zagrożeniach mogących wynikać z używania sieci oraz sposobach na ich eliminowanie.


 

MM

Przeczytano: 95 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: