12 października 2020 16:28 | Aktualności

Rajd rowerowy na Pochylnię Buczyniec.

Dnia 9 października 2020r. uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej w Rychlikach wraz z opiekunami  : Bożeną Mięsikowską, Marzeną Komuda, Marzenną Kruszką, Bożeną Buczyk i Bogusławą Dargiel udali się na terenowe zajęcia przyrodnicze do Buczyńca.

Warsztaty  odbywały się w ramach projektu praktyczno- badawczego „ Nauka- Akcja-Reakcja” realizowanego w naszej szkole. Celem zajęć było poznanie fenomenu hydrotechnicznego słynnego na całym świecie, czyli wyrównywania różnic poziomów wody za pomocą pochylni. Podopieczni również  poszerzali  swoją wiedzę biologiczną i zgłębiali tajniki  przyrody.

Ćwiczenia  składały się z dwóch etapów.  Najpierw  uczniowie poznali historię i   zamysł budowy 5 pochylni na szlaku Ostróda - Elbląg, kierując się do Izby Historii Kanału Elbląskiego. Następnie udali się do maszynowni Pochylni Buczyniec, gdzie mogli poznać zasadę jej działania, czyli podciągania statków po suchym lądzie, wykorzystując prawa fizyki  bez jakichkolwiek urządzeń elektrycznych. Kolejnym etapem naszego spotkania były ćwiczenia  praktyczne, czyli obliczanie różnicy poziomów luster wody, która  wynosi 19,5 metra. Uczniowie pobrali także  próbki wody do badań, aby określić jej   właściwości: barwę, zapach oraz zawartość żyjących w niej drobnoustrojów.  Uczestnicy mieli również możliwość obserwowania, jak statek pokonuje różnicę poziomów wody, czyli  w jaki sposób odbywa się przemieszczanie statków po lądzie.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych młodzież udała się na poczęstunek przygotowany przez  mamy, które przygotowały ognisko, pieczone kiełbaski i coś słodkiego. Późnym popołudniem wyruszyliśmy rowerami w drogę powrotną, pogoda już nie płatała nam figli.

Dziękuję bardzo za nieocenioną i  bezinteresowną pomoc  mam: pani   Marzenie Komuda, Marzennie Kruszka, Bożenie Buczyk i Bogusławie Dargiel.

Bożena Mięsikowska